Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dacă un dosar penal a fost clasat abuziv de PARCHET, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dacă un dosar penal a fost clasat abuziv de PARCHET, iar judecătorul ...

Dacă un dosar penal a fost clasat abuziv de PARCHET, iar judecătorul de cameră preliminară a respins cererea de redeschidere a dosarului penal și restituirea dosarului la POLIȚIE pentru completarea cercetărilor și administrarea tuturor probelor solicitate, cine mai are competență pentru redeschiderea dosarului penal și unde mă pot adresa cu cerere în acest sens.
Nu mai aveți altă cale. Eventual, CEDO, dar nu vă repară cauza.
În speța sesizată este vorba despre o persoană, care, fără ca să fie proprietară întrun bloc, fără să fie membru al asociației de proprietari, conform art.2 lit.o din Legea nr.196/2018 și fără ca să fie președinte al asociației de proprietari, conform art.56 alin.1 din Legea nr.196/2018, a semnat nelegal acte, documente și contracte în numele asociației de proprietari, ca baneficiar, ca președinte al asociației de proprietari, uzând de acestea împreună cu ceilalți din conducerea asociației, complici la aceste fapte, cauzând și prejudicii asociației prin luare de bani din fondul de reparații, în interes personal. S-au efectuat cercetări pentru faptele de fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals și delapidare, iar polițistul, procurorul de caz și judecătorul de cameră preliminară au specificat că nu există nicio faptă. Ce demersuri legale se pot face pentru redeschiderea dosarului penal? Unde mă pot adresa în acest sens.?