Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Pensie întreținere copil majorDacă ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Pensie întreținere copil majorDacă copilul major aflat în continuarea studiilor ...

Bună ziua. Dacă copilul major aflat în continuarea studiilor la facultate își cheamă părintele în judecată ptr. plata pensiei de întreținere, și acesta nu se prezintă la judecătorie, ce se întâmplă?
Dar dacă se prezintă și i se va comunica hotărârea de plată dar el tot nu va plăti, cum se va proceda >n continuare?
Mulțumesc
Buna ziua, daca paratul nu se prezinta la judecata si cererea este intemeiata, se va admite. Daca actiunea se admite si paratul nu plateste, se poate formula plangere penala pentru abandon de familie dupa 3 luni de neplata.
Mulțumesc frumos
Nu este obligatorie prezenta, ci doar citarea corecta la adresa de domiciliu a părintelui.
Dacă se prezintă sau nu, dacă formulează sau nu aparari, e treaba pârâtului și alegerea acestuia.
Dacă va exista o hotărâre definitiva de obligarea la plata căreia nu I se da curs se poate face fie plângere penala, fie pune în executare silita.