Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce pot face?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce pot face?

ce pot face ca sa primesc pensie alimentara desi am implinit 18 ani?trebuie spus ca pana acum nu am primit pensie alimentara.............????
pensia alimentara se plateste pe durata studiilor copilului , respectiv pana la varsta de 26 de ani, daca acesta frecventeaza si invatamant superior.
pt. neplata pensiei alimentare puteti sa faceti o plangere penala , pt. savarsirea infr. de abandon de familie.
actiune de chemare in judecata a parintelui ce va datoreaza pensia alimentara. el poate fi actionat si in penal pentru abandon de familie. pe ultimii trei ani mai putei cere pensia alimentara. restul sumelor au fost prescrise. dac va continuati studiile puteti primi pesnie pana la finalizarea acestora dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 25 ani. Bafta!
Userul afirma faptul ca pana in prezent nu a beneficiat de pensie de intretinere, asa incat mai intai este necesara actiunea in stabilirea pensiei de intretinere, pentru ca apoi , ulterior stabilirii acestei obligatii in sarcina parintelui sau, sa fie posibila plangerea pentru infractiunea de abandon de familie, in caz ca parintele sau nu isi va indeplini obligatia de intrenitere.
Daca te afli in continuarea studiilor poti obtine printr-o hotarare judecatoreasca stabilirea unei pensii de intretinere in favoarea dvs.si obligarea tatalui tau la plata acesteia.Conditii:-dovada adeverinta elev sau student dupa caz, certificat de nastere.Daca tatal tau nu realizeaza venituri vei solicita instantei stabilirea unei pensii in functie de venitul minim pe economie.Daca tatal tau realizeaza venituri ca urmare a unui contract de munca, poti cere stabilirea unei pensii de 25% din veniturile pe care le realizeaza, cu conditia sa cunosti locul de munca si adresa acestuia.