Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

Buna.Parintii mei au divortat la nasterea mea,eu am ramas in custodia mamei iar tatal meu nu mi-a platit deloc pensia alimentara,am 17 ani si cateva luni...ce as putea sa fac?imi pot primi pensia alimentara de pe cei 17 ani?pot sa-l dau in judecata?ce imi sugerati dumneavoastra ca e mai bine sa fac?va multumesc!
lenutaa, utilizator
daca nu s-a stabilit o pensie, nu puteti cere retroactiv, iar daca aveti o hotarare prin care tatal a fost obligat la plata pensiei, puteti recupera pe ultimii 3 ani, prin executare silita
Daca in hotararea de divort exista stabilita o pensie de intretinere in favoarea dvs., aceasta poate fi pusa in executare insa doar pe ultimii 3 ani, dat fiind faptul ca pentru ceilalti ani a intervenit prescriptia.
Trebuie vazuta hotararea respectiva pentru ca daca vorbim de o pensie stabilita acum 17 ani, probabil ca acolo este o suma atat de mica incat nu merita efortul punerii in executare.
Mai exista varianta plangerii penale pentru abandon de familie intemeiata pe disp.art.305 lit.c)c.pen., dar si in acest caz se pot recupera doar sumele de bani pe ultimii 3 ani.
Insa, aveti posibilitatea sa formulati - fie o cerere de stabilire pensie in functie de venitul minim pe economie actual ( daca tatal nu lucreaza cu forme legale sau nu realizeza venituri), fie in functie de veniturile pe care le realizeaza, caz in care va fi necesar sa indicati instantei angajatorul si sediul acestuia pentru a fi comunicate instantei veniturile pe care le realizeaza.
In primul caz, veti beneficia de o pensie de 25% raportata la venitul minim pe economie, venit care in prezent este de 670 lei, in cel de-al doilea caz 25 % din venitul net realizat de catre tata.
Procentul de 25% se acorda in situatia in care tatal nu mai are un alt copil in intretinere.
Hotararea pe care o veti obtine , il va obliga pe tatal dvs. la plata unei pensii doar pana la implinirea varstei de 18 ani.
Dupa aceasta varsta , daca veti continua studiile va fi necesara o noua actiune de stabilire pensie, in cadrul acestei actiuni fiind necesar sa probati faptul ca va aflati in continuarea studiilor- adeverinta de la institutia de invatamant pe care o veti urma.
Consultati avocat.