Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Buna ziua! Sotul meu a avut doua masini pe care le-a ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Buna ziua! Sotul meu a avut doua masini pe care le-a vandut fara ...

Buna ziua!
Sotul meu a avut doua masini pe care le-a vandut fara a le scoate din evidenta primariei.Pt una dintre ele (dupa 5-6 ani de la vanzare)a fost sunat de la primaria localitatii pe raza careia se afla ,cerandu-i-se aprobarea pt transportul acesteia la fier vechi,deoarece era parasita pe domeniul public,iar celei de a doua i-a pierdut urma,
Toate astea s-au intamplat intre anii 2000-2005.Intre timp si-a schimbat si domiciliul de doua ori.Nu am primit niciodata nici o somatie,dar la inceputul anului 2023 s-a trezit cu un impozit de 6800 ron pt ambele masini .(fara somatie,doar verificand contul ghiseul.ro).
Va rog sa-mi spuneti ce procedura trebuie urmata ,daca cei de la primarie au procedat corect si daca impozitul se poate prescrie dupa un anumit timp.
Multumesc.
bourosfabiola@yahoo,com, utilizator
sotul dvs nu a procedat corect, nu primaria. daca nu le-ati scos din evidenta, sotul e proprietar si datoreaza impozit.
prescriptia o constata instanta.
Legiuitorul a prevazut procedura legala pentru tranzactionat drept de proprietate bunuri imobile/mobile care implica solicitarea de certificat fiscal
In baza documentului de instrainare=vanzare-cumparare,donatie,vanzatorul are dreptul sa solicite radierea fiscala a bunului instrainat
Daca vanzatorul nu intelege sa solicite radierea fiscala a bunului instrainat ,automat isi asuma responsabilitatea achitarii obligatiilor aferente respectivului bun care se afla in evidenta sa fiscala
Reprezentantii primariei au procedat legal impunand obligatii fiscale in baza evidentelor fiscale respectiv cele 2 vehicule sunt in evidenta sotului dv,
Pentru actualizare situatie fiscala,este necesar ca contribuabilul proprietar bun vehicule=sotul dv sa parcurga procedura de incheiere documente justificative instrainare vehicule,in baza carora sa solicite radierea auto
In speta ,obligatiile fiscale aferente vehicule nu se poate prescrie deoarece acestea ,urmare dezinteresului proprietarului de a comunica instrainare,vehiculele scriptic se afla in evidenta sa fiscala
Mulțumesc .Cei de la primărie cer un document justificativ vânzării acestora.
Acest document nu a existat niciodată, Soțul meu ,prea credul la momentul acela le-a înstrăinat fără vreun act de vânzare -cumpărare .Imediat au fost revândute și astfel le-a pierdut urma.
Alta posibilitate în lipsa acestui document,ar exista?
bourosfabiola@yahoo,com, utilizator
O declaratie pe proprie raspundere
Asta daca nu are nicio data a cumparatorului.