Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Certificat fiscal autovehicul
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Certificat fiscal autovehicul

Buna ziua, am achizitionat din Prahova un autovehicul in luna Aprilie 2018 de la un intermediar, acesta a zis ca imi va trimite certificatul fiscal urmatoarea zi (greseala mea ca l-am crezut), dupa care nu a mai fost de gasit. Masina are numere de Satul Mare iar dupa cateva cercetari am putut face legatura cu proprietarul in acte (talon,asigurare si carte) care este dispus sa ma ajute sa o trec pe numele meu. Proprietarul in acte a vandut masina pe August 2017 insa cumparatorul din Oradea nu a trecut-o pe numele lui (probabil a vandut-o mai departe). Primaria din Satu-Mare nu imi poate da certificatul deoarece masina nu mai figureaza pe numele proprietarului in acte si nici proprietarul in acte nu mai are proprietea pe care a fost inscrisa masina (din spusele proprietarului). Acesta mi-a dat datele celui caruia a vandut-o dar nu pot lua legatura cu acesta. Motiv pentru care am sunat la primaria din Oradea care mi-a explicat ca certificatul este valabil 30 de zile si ca Proprietarul in acte imi poate solicita un nou fiscal. Nu stiu cum sa procedez mai departe deoarece eu am actele si masina, proprietar este cel din Satul Mare si certificatul fiscal este pierdut prin intermediari.
FlorinGiorgian, utilizator
Atat timp cat datele consemnate in documentele auto nu coincid cu ale vanzatorului este evident ca acesta nu poate sa va prezinte certificat fiscal si fisa radiere auto
Va confruntati cu situatie delicata pentru ca indiferent cat de dispus este proprietarul din actele vehiculului sa va ajute ,nici acesta nu va mai poate prezenta certificat fiscal si fisa de radiere deoarece orice vanzator auto pentru stopare impunere obligatii aferent auto instrainat solicita in baza documentului de instrainare,radierea auto de pe rol fiscal
Atat timp cat vehiculul a fost detinut de catre mai multi utilizatori care au inteles sa nu parcurga etapele si procedura de inmatriculare auto,dv nu puteti obtine certificat fiscal
ynocentta, utilizator
Deci in consecinta nu pot trece masina pe numele meu ?