Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cumparare auto SH prin intermediar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cumparare auto SH prin intermediar

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

Vreau sa cumpar o masina.

Baiatul de la care cumpar masina a cumparat-o si el la randul lui de la propietarul de drept al masinii( si in talon si in carte)

Numele baiatului de la care vreau sa o iau (samsarului sa zic asa) este trecut pe talon la "instrainat catre"

De asemenea, baiatul de la care o iau, o baga luni la fiscul lui si isi scoate certificat fiscal, urmand sa facem contract de instrainare dobandire si sa mi-l vizeze de la fisc de la el.

Intrebarea:

Daca eu o cumpar, pot sa inmatriculez masina la politie? Chiar daca pe talon apare instrainat altei persoane? Mai imi trebuie certificat fiscal de la proprietarul de drept al masinii cand eu vreau sa o inmatriculez la politie? (avand in vedere ca certificatul fiscal de la proprietarul de drept va fi folosit de catre baiatul de la care cumpar masina ca sa si-o inscrie el pe rol la fisc)
Daca dv cumparati vehiculul,pentru inmatriculare este necesar sa preluati de la vanzator certificat fiscal,fisa de radiere auto
Exact problema asta o am si eu,am luat masina de la un intermediar care nu a perfectionat actele,mi-a dat contract intre el si proprietarul din acte.fisa auto intre el si mine,fiscal +contract intre el si mine, am facut dosarul si imi cer fiscal de la proprietarul din acte, care nu exista decat cel de la intermediar.