avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Buna ziua, dacă o persoana fizica își trece ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Buna ziua, dacă o persoana fizica își trece autovehiculul ...

Buna ziua, dacă o persoana fizica își trece autovehiculul pe persoana juridică, propria firma, și nu are niciun document care sa denote faptul ca este reprezentant legal, acesta poate face orice cu autovehiculul doar pentru ca este patronul firmei?
Cel mai recent răspuns: Marian Mamu , utilizator 14:39, 21 Iulie 2023
Dacă sunteți asociat unic la SRL, automat sunteți administratorul și reprezentantul legal al firmei. Vedeți ce e trecut in actul de infiintare a firmei la registrul comerțului.
Da, puteți face orice dacă cumpărați masina pe firma de pe persoana fizica, dar orice va permite legea, nu în alt sens.


george-neagu a scris:

Dacă sunteți asociat unic la SRL, automat sunteți administratorul și reprezentantul legal al firmei. Vedeți ce e trecut in actul de infiintare a firmei la registrul comerțului.
Da, puteți face orice dacă cumpărați masina pe firma de pe persoana fizica, dar orice va permite legea, nu în alt sens.


Dar masina este in acte a firmei, nu a proprietarului, nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma cu asociat decedat. va rog sa ma ajutati! CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT In urma cu ceva vreme, asociatul meu a decedat intr-un accident de masina. Aportul in firma era de 50%. Ce formalitati trebuiesc indeplinite in continuare, ... (vezi toată discuția)
Autorizatii bar ADELA STROE ADELA STROE am o intrebare intrucat sunt nedumirita ce autorizatii imi trebuie pentru deschiderea unui bar? certificat de clasificare? (vezi toată discuția)
Legea 129/2019: sunt obligată să depun declarația cu beneficiarul real dacă sunt unic asociat al unui srl din 2002? max9 max9 Buna ziua! As dori sa stiu daca sunt obligata sa depun Declaratia beneficiarilor reali chiar daca sunt asociat unic la un SRL din 2002-fara alte ... (vezi toată discuția)