Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Buna ziua, dacă o persoana fizica își trece ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Buna ziua, dacă o persoana fizica își trece autovehiculul ...

Buna ziua, dacă o persoana fizica își trece autovehiculul pe persoana juridică, propria firma, și nu are niciun document care sa denote faptul ca este reprezentant legal, acesta poate face orice cu autovehiculul doar pentru ca este patronul firmei?
Dacă sunteți asociat unic la SRL, automat sunteți administratorul și reprezentantul legal al firmei. Vedeți ce e trecut in actul de infiintare a firmei la registrul comerțului.
Da, puteți face orice dacă cumpărați masina pe firma de pe persoana fizica, dar orice va permite legea, nu în alt sens.

george-neagu a scris:

Dacă sunteți asociat unic la SRL, automat sunteți administratorul și reprezentantul legal al firmei. Vedeți ce e trecut in actul de infiintare a firmei la registrul comerțului.
Da, puteți face orice dacă cumpărați masina pe firma de pe persoana fizica, dar orice va permite legea, nu în alt sens.

Dar masina este in acte a firmei, nu a proprietarului, nu?