Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Unde pot face plangere sau ce organe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Unde pot face plangere sau ce organe abilitate trebuie ...

Buna ziua!
Unde pot face plangere sau ce organe abilitate trebuie sa anunt pentru nerespectarea contractului de munca?
Baiatul meu este angajat la o societate pe perioada nedeterminată conform contract cu perioada de proba de 90 zile. Intamplarea face ca baiatul in aceasta perioada s-a imbolnavit de covid si a trebuit sa stea in concediu medical. Acum, administratora societatii a hotarat ca nu il mai primeste la munca si ii desface contractul de munca cu ziua urmatoare terminarii concediului medical. Din cate stiu in codul muncii este specificat ca se prelungeste perioada de proba daca a fost in concediu medical si nu au voie sa inceteze contractul de munca. Baiatul nu a fost notificat si nici nu a primit nimic la mână cum ca ii desface contractul. Au acest drept? Ce pot face in acest caz? Pot anunta ITM-ul?
Mulțumesc,
Intr-adevar, se prelungeste perioada de proba daca a fost in concediu medical si au voie sa inceteze contractul de munca pe durata perioadei de proba .

Cu ce articol a incetat c.i.m.?.
Daca se poate desface contractul de munca, nu trebuia notificat printr-o hartie ceva? El nu are nimic la mână. Nu mi se pare normal ca astazi sa se termine concediul medical si de maine sa inceteze ctr de munca.
Nu i-a dat decizia de incetare.
Doar a zis sa nu mai vina la serviciu.
Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic