Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la decizie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la decizie

Mama mea are 85 de ani, e perfect lucida, dar de o luna e complet imobilizata la pat. Atunci a decis sa puna capat suferintei si a intrat in greva foamei. Sunt singura din familie care ii respecta dorinta si totodata sunt cea care o ingrijeste acasa. Exista vreun risc ca sa fiu acuzata de moartea ei? Mentionez ca rudele au incercat sa cheme salvarea dar dispecera a cerut acordul mamei, care a spus explicit ca vrea sa fie lasata sa moara acasa.
Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a înştiinţa autoritatea, de către cel care a găsit o persoană a cărei viaţă, sănătate sau integritate corporală este în primejdie şi care este lipsită de putinţa de a se salva, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 1 an sau cu amendă
Multumesc pentru raspuns, dar nu e cazul nostru deoarece mama nu este lipsita de putinta de a se salva. Este lucida, vorbeste si are acces permanent la mobil, ar putea chema oricand salvarea. Dar, asa cum spuneam, autoritatile au fost deja anuntate si mama a declarat explicit ca nu vrea sa fie ajutata. Ii respect dorinta si imi asum consecintele, voiam doar sa stiu care sunt acelea.

Avocat Neagu Elena a scris:

Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a înştiinţa autoritatea, de către cel care a găsit o persoană a cărei viaţă, sănătate sau integritate corporală este în primejdie şi care este lipsită de putinţa de a se salva, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 1 an sau cu amendă

DeeaJo, utilizator
Trebuie sa obțineți un certificat de la psihiatru ca are discernământul neafectat. În caz contrar, după decesul dânsei probabil o sa se deschidă un dosar penal pentru moarte suspecta. Ar fi bine sa aveți de acum probe.