Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul procentual în luarea deciziilor în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul procentual în luarea deciziilor în asociația de proprietari

Bună ziua!

Vă rog să-mi scrieți dacă există un tabel, o listă pentru calculul procentual în luarea deciziilor în asociația de proprietari. Mai precis, cât la sută din totalul proprietarilor trebuie să fie de acord cu (de exemplu):

- renovarea fațadelor, a podului
- schimbarea interfonului
- plata firmei de curățenie
- mansardarea podului
- etc.

Procentele pot varia în funcție de lucrări? Adică ...% trebuie să fie de acord cu mansardarea, însă ...% e suficient pentru schimbarea interfonului în toată casa?

Mulțumesc!
DinuLioara, utilizator
Procentul este unul si acelasi 50% + 1.pentru lucrarile de reparatii, intretinere, inlocuire, plata serviciilor de curatenie.
Mansardarea podului se incadreaza la urmatorul articol :

Articolul 39
Modificările constructive și utilizarea în alte scopuri a unor părți sau elemente de construcție ale condominiului, precum și amplasarea de mijloace publicitare pe fațada și/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereți, scări interioare și altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociației de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectați și pe baza autorizației de construire, cu respectarea legislației în vigoare.
[ link extern ]
Etc. nu se voteaza, adica sunt lucruri care trebuie analizate inainte.

Raspunsurile exacte se pot afla din studiul legii asociatiilor de proprietari, la care aveti link.