Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pe fațada unui bloc, o firmă de servicii funerare a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pe fațada unui bloc, o firmă de servicii funerare a montat ...

Pe fațada unui bloc, o firmă de servicii funerare a montat un banner publicitar de mari dimensiuni. Era nevoie dre acordul proprietarilor?
Articolul 39
Modificările constructive și utilizarea în alte scopuri a unor părți sau elemente de construcție ale condominiului, precum și amplasarea de mijloace publicitare pe fațada și/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereți, scări interioare și altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociației de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectați și pe baza autorizației de construire, cu respectarea legislației în vigoare.
[ link extern ]
latka, utilizator
Da, este nevoie de acordul proprietarilor, conf. L nr. 196, art. 38 (2). Suma /sumele obtinute intra in asociatiei si alimenteaza numai fondul de reparatii al asociatiei de proprietari si nu se platesc proprietarilor - coform prev. art. 70 din aceeasi L nr. 196 / 2018.
Fatada blocului reprezinta parte comuna ,si utilizarea exclusiva a unei parti ,lehgal se poate realiza numai cu acordul vecinilor,al asociatiei de proprietari prin incheiere de raport juridic