Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fatada si trotuarul de garda constituie tot ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fatada si trotuarul de garda constituie tot proprietate comuna ...

Fatada si trotuarul de garda constituie tot proprietate comuna in cazul blocurilor de locuinte?
Citisem tot aici, pe forum, ca fatadele erau considerate parte a proprietatii comune potrivit HG 1588/2007. Legea 230/2007 a fost abrogata, insa, in 2018.

Si o a doua intrebare, in cazul in care raspunsul la prima intrebare este pozitiv. Modificarile aduse peretelui exterior (concret, o usa de acces din exterior in apartamentul situat la parter) intra sub incidenta art. 39 din Legea 196/2018?
art. 39 Modificările constructive şi utilizarea în alte scopuri a unor părţi sau elemente de construcţie ale condominiului, precum şi amplasarea de mijloace publicitare pe faţada şi/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereţi, scări interioare şi altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociaţiei de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectaţi şi pe baza autorizaţiei de construire, cu respectarea legislaţiei în vigoare.

Multumesc!
copou88, utilizator
Conform disp L nr 196/2018 exteriorul imobilului de locuit in comun=fatada reprezinta parte comuna
Trotoarul de garda care inconjoara imobilul in fapt reprezinta fundatia constructiei si este tot parte comuna
Executarea de modificari care implica schimbarea aspectului partii comune implica acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari ,necesita realizarea de proiect tehnic, autorizatie construire certificat d eurbanism care sa fie consemnate in cartea tehnica a constructiei