Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație de proprietari este legal să montăm o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație de proprietari este legal să montăm o cameră de ...

Asociație de proprietari este legal să montăm o cameră de luat vederi in lift .
Care sunt condițiile și legea dacă ne permite .
Va mulțumesc !
Rog pe doamna Manuela sa imi repuna mesajul sters inapoi ca nu este ERONAT .
E permisa camera in lift dupa cum scrie ANSPDCP in ghid la nota de subsol a cuvantului LIFT .
w_v_w_v, utilizator
@w_v_w_v

Nu scrie nicaieri in decizia CJUE ca e permisa camera in lift.
Decizia de la final e alta - "dacă prelucrarea datelor cu caracter personal efectuată prin intermediul sistemului de supraveghere video în cauză îndeplinește condițiile prevăzute la articolul 7 litera (f) menționat, aspect a cărui verificare revine instanței de trimitere."

Ce a verificat instanta de trimitere ?
Cu ce rezultat ?
Sunt respectate toate cele 3 conditii ?
latka, utilizator
w_v_w_v a scris:

Rog pe doamna Manuela sa imi repuna mesajul sters inapoi ca nu este ERONAT .
E permisa camera in lift dupa cum scrie ANSPDCP in ghid la nota de subsol a cuvantului LIFT .

Ați luat din nota de subsol doar cuvântul ”lift” dintr-o sintagmă:
(de ex. zona de intrare/acces în bloc, lift .)

E efectiv dialogul surzilor aici. Nu e neapărat o problemă, forumul nu ține loc de vreo autoritate publică și userii care întreabă trebuie să discearnă singuri între răspunsuri. Problema e că dvs., care dați soluții altora, afirmați cu prea mare tărie lucruri inexacte și nu faceți nici cel mai mic efort să înțelegeți de ce proștii ăștia care vă contrazic spun că nu ar fi așa cum credeți.

Domnule Grecu, dacă aș sta într-un bloc cu lift aș fi prima care ar vota pentru cameră în el din aceleași motive pe care le-ați spus: e plină lumea de tâlhari, perverși și pedofili. Îi înțeleg perfect utilitatea. Dar, ca să scutesc asociația de o eventuală amendă, aș umbla din ușă în ușă cu reprezentanții ei ca să conving toți membrii s-o accepte.
Manuela Rășină, administrator
Atunci cand stii ca te-ai zbatut ca w_v_w_v ca mine sau ca altul ca sa afli tot ce trebuie in domeniul ala incerca sa dai informatia mai usor la altul.
Cel mai bine este ca cei interesati sa sune si ei la numarul de contact al Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal:
[ link extern ]
si nu o singura data ci de mai multe ori in programul scurt de gravide pe care il au.
Spun de mai multe ori si la intervale de cateva zile ca e posibil sa dati de persoane care nu stiu si va pun sa scrieti si adio..

Ideea e ca daca respectii pasii :
1-raport de evaluare
2-proiect
3-instalare
3- mantananta car epoate fi de forma adica doar sa fii legal.
insemna 3 firme diferite.
Cel care face raportul de evaluare raspunde daca o dat ca trebuie o camera in lift si majoritatea o dau si au avut procese pierdute pe alte teme dar nu pe camera lift.
In lift nu trebuie intimitate cu cer unii asa au argumentat majoritatea evaluatorilor contactati.

[ link extern ]

De exemplu firma de aici va pune.
Evaluatorul raspunde, proiectantul raspunde si firma de instare.

Daca dv credeti ca ii convingeti pe toti dintr-un bloc cand unii nu stii nici macar cine sunt si unde stau prin ce tara.....
Poate sa fie o asociatie de scara cu 10 15 apartamente.
ricadinas, utilizator
Cum sa răspundă firma ? Mai ales pentru informații din 2014?

Pe vremea aia poate nici nu exista ANSPDCP !!!

Asociația răspunde în fața autorității, si a legii, ca operator pentru prelucrarea datelor cu caracter personal.

ricadinas a scris:

[ link extern ]

De exemplu firma de aici va pune.
Evaluatorul raspunde, proiectantul raspunde si firma de instare.

latka, utilizator