Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masuratori cadastrale mincinoase
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masuratori cadastrale mincinoase

Am achizitionat de o luna un apartament prin Prima Casa. Apartamentul este nou.
In planul acela al casei, RLV, care am inteles ca este cadastrul(nu ma pricep prea bine), suprafata utila a apartamentului este de 57 de metri patrati. Dupa masuratorile mele are cam 56 de metrii patrati. Ce este mai grav, balconul este mai mare si in consecinta, una dintre camere este mai mica(cam 13 metri in loc de 15 metri). Camera apare in RLV cu o latime de 3,30 si are 2,95...
Pot face ceva acum? Vinovat este dezvoltatorul, sau firma care a facut cadastrul?
gabrielrico27 a scris:
Am achizitionat de o luna un apartament prin Prima Casa. Apartamentul este nou.
In planul acela al casei, RLV, care am inteles ca este cadastrul(nu ma pricep prea bine), suprafata utila a apartamentului este de 57 de metri patrati. Dupa masuratorile mele are cam 56 de metrii patrati. Ce este mai grav, balconul este mai mare si in consecinta, una dintre camere este mai mica(cam 13 metri in loc de 15 metri). Camera apare in RLV cu o latime de 3,30 si are 2,95...
Pot face ceva acum? Vinovat este dezvoltatorul, sau firma care a facut cadastrul?

Buna ziua,
1.
"RLV" vine sau inseamna Releveu. Acesta nu este o documentatie cadastrala.
2.
Daca masuratorile Dvs. sunt corecte, cititi bine contractul de cumparare a apartamentului.
Dupa aceea, daca este cazul, notificati vanzatorul, pentru renegocierea pretului de vanzare, corespunzator suprafetei reale.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
In contractul de vanzare-cumparare sunt scrise exact datele acelea eronate din releveu.
Pe de alta parte, sunt sigur ca dezvoltatorul/vanzatorul nu va dori sa renegocieze nimic cu mine, deci ce pot face? Mentionez ca nu am semnat inca procesul verbal de predare-primire, desi in contractul de vanzare-cumparare scrie ca trebuia semnat din decembrie.

Mai am o mica problema. Dupa nebunia actelor pe care le-am avut de facut pentru creditul bancar, am observat acum ca am intabularea, dar cadastrul nu. De aceea am crezut ca Releveul acesta este de fapt cadastrul. Sa fie cumva cadastrul intre actele pe care le-am dat bancii?
Cadastrul probabil ca este la Banca, deoarece ea face inscrierea ipotecii in Cartea funciara.
Daca masuratoarea din documentatia cadastrala coincide cu dimensiunile reale specficate de Dvs., notificati Vanzatorul si Somati-l sa corecteze pretul.
Cu stima,
Am sunat la banca si mi-a spus de acolo ca acel Releveu este cadastrul. Adevarul este ca are doua stampile pe el...
Daca il somez si nu corecteaza nimic, ce pot face?
Am vorbit cu un vecin care are apartament ca si al meu si mi-a spus ca a vorbit cu dezvoltatorul. Dezvoltatorul i-a spus ca in contract nu e trecut un pret pe metru patrat si ca el a vandut apartamentul in sine. Vecinul meu i-ar fi spus ca oricum, in contractul de vanzare-cumparare scrie suprafata...
Dezvoltatorul i-a raspuns ca se inteleg ei, ca o sa-i faca el un dulapior sau o oglinda in baie, ceva...

In conditiile acestea, in care dezvoltatorul neia in deradere, ce mai putem face?