Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Monografie contabila after school
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Monografie contabila after school

Masa este servita avand contract cu o firma de catering care elibereaza facutra. Transportul copiilor la after school se face cu o firma de transport care elibereaza facutra. Facturarea contributiei parintilor se face separat pentru masa, separat taxa educationala si separat se factureaza transportul. Cum este corecta monografia contabila? Toate acestea sunt venituri care intra in cifra de afaceri si se impoziteaza? Firma este neplatitoare de TVA, micro. Ce declaratii se depun?
Club de zece, utilizator
Da, toate sunt venituri. Dacă firma este microîntreprindere, se impozitează cu 1%.

Ca să nu se impoziteze ar trebui ca firmele de catering și de transport să elibereze bon fiscal sau să emită factură fiecărui părinte.