Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara.Urmează sa vând un imobil dobândit prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara.Urmează sa vând un imobil dobândit prin donație ...

Bună seara.Urmează sa vând un imobil dobândit prin donație în anul 2001.Datorez 1%impozit pe suma încasată?Vă mulțumesc anticipat.
Da, datorati. 1% din valoarea imobilului

"De la 1 ian. 2023, se percepe impozit pe venitul din vânzarea imobilelor din patrimoniul personal și când prețul nu depășește 450.000 lei. Astfel, în acest caz, vânzătorul unui imobil nu mai este scutit, ca în trecut, de plata impozitului către stat.

În acest sens, OG nr. 16/2022 modifică alin. 1 art. 111 Cod Fiscal după cum urmează:

„(1) La transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează la valoarea tranzacției prin aplicarea următoarelor cote:

a) 3% pentru construcțiile de orice fel și terenurile aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, deținute o perioadă de până la 3 ani inclusiv;

b) 1% pentru imobilele descrise la lit. a), deținute o perioadă mai mare de 3 ani.”
[ link extern ] /
gi-jane2, moderator