avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuiesc la parter intr un complex rezidential. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuiesc la parter intr un complex rezidential. Gradina si geamul ...

Locuiesc la parter intr un complex rezidential. Gradina si geamul de la dormitor sunt chiar la intrarea in bloc.
De luni de zile ma confrunt cu urmatoarea problema: de la ora amiezii pana noaptea diferite grupuri de adolescenți vin la intrarea in bloc, fumeaza, arunca gunoaie in curtea mea si a vecinilor din partea stanga, fac galagie, tulburand linistea locatarilor.
Am tot incercat sa le spun, politicos, sa mearga in parc sa nu ne mai deranjeze, dar am primit amenintari si injuraturi din partea lor.
La politie am sunat in repetate randuri. Au venit o singura data, apoi mi au spus ca nu au ce sa le faca si nu ai mai venit.
Ma simt de parca locuiesc cu ei. Nu mai am liniste in casa de luni de zile.
Cum pot rezolva aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 08:29, 4 August 2023
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti o plangere scrisa la politie. Sa va dea in scris ca nu au ce sa le faca ;)
Sa faceti si dvs si ceilalti vecini deranjati.

Daca situația nu se rezolva, le ziceti ca e momentul pt curatenie si scoteti un furtun cu apa pe geam.
Ultima modificare: Luni, 31 Iulie 2023
gi-jane2, moderator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
@gi-jane 2

Primul paragraf e OK, insa cel de-al doilea, pe linga faptul ca nu are treaba cu legea, s-ar putea sa duca la alt gen de conflicte.
5 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici polițiștii chemati nu par ca ar avea treaba cu legea .
Si e dreptul omului sa curete seminte si scuipati ca sunt si ei pe acolo si nu vor sa plece...e treaba lor, ca ii anunti inainte. Si pt conflicte, chemi politia.
Sper doar ca omul are obloane la geamuri:)
Vin la bloc ptr că probabil sta in acel bloc unul din gașca. Altfel de ce s-ar aduna acolo mai tot timpul
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Filmati momentele cand este tulburata linistea publica si/sau cand se face mizerie, inclusiv fetele persoanelor si sesizati politia prin trimiterea filmuletelor pe numerele de telefon mobile ale politiei locale, postate chiar pe pagina lor de internet (ex. Eu asa am facut in cazul unor vecini care au curte la parterul unui bloc :), care au tras niste gratare asezonate cu muzica de durere si jale...a se citi manele....in cca 20 min au venit si au rezolvat rapid situatia).

Alte discuții în legătură

Tulburare linistea publica yo3 yo3 Buna ziua, Casa in care locuiesc se invecineaza cu o scoala, care este acum \\\"privatizata\\\" de turci si au amenajat un teren de sport chiar langa curtea ... (vezi toată discuția)
Probleme cu vecinii ancady2003 ancady2003 Locuiesc la parter, intr-un bloc cu 4 etaje si 4 scari. Lucrez in 4 ture si din cauza vecinilor -inclusiv de la alte scari-care se strang zi de zi si seara de ... (vezi toată discuția)
Copii needucati aura19731991 aura19731991 pot sa le interzic unor copii care de fapt sint adulti sa mai joace mingea in fata blocului?indiferent de ora?pt ca deranjeaza foarte mult dar vecinii nu le ... (vezi toată discuția)