Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuiesc la parter intr un complex rezidential. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuiesc la parter intr un complex rezidential. Gradina si geamul ...

Locuiesc la parter intr un complex rezidential. Gradina si geamul de la dormitor sunt chiar la intrarea in bloc.
De luni de zile ma confrunt cu urmatoarea problema: de la ora amiezii pana noaptea diferite grupuri de adolescenți vin la intrarea in bloc, fumeaza, arunca gunoaie in curtea mea si a vecinilor din partea stanga, fac galagie, tulburand linistea locatarilor.
Am tot incercat sa le spun, politicos, sa mearga in parc sa nu ne mai deranjeze, dar am primit amenintari si injuraturi din partea lor.
La politie am sunat in repetate randuri. Au venit o singura data, apoi mi au spus ca nu au ce sa le faca si nu ai mai venit.
Ma simt de parca locuiesc cu ei. Nu mai am liniste in casa de luni de zile.
Cum pot rezolva aceasta situatie?
Faceti o plangere scrisa la politie. Sa va dea in scris ca nu au ce sa le faca ;)
Sa faceti si dvs si ceilalti vecini deranjati.

Daca situația nu se rezolva, le ziceti ca e momentul pt curatenie si scoteti un furtun cu apa pe geam.
gi-jane2, moderator
@gi-jane 2

Primul paragraf e OK, insa cel de-al doilea, pe linga faptul ca nu are treaba cu legea, s-ar putea sa duca la alt gen de conflicte.
Nici polițiștii chemati nu par ca ar avea treaba cu legea .
Si e dreptul omului sa curete seminte si scuipati ca sunt si ei pe acolo si nu vor sa plece...e treaba lor, ca ii anunti inainte. Si pt conflicte, chemi politia.
Sper doar ca omul are obloane la geamuri:)
Vin la bloc ptr că probabil sta in acel bloc unul din gașca. Altfel de ce s-ar aduna acolo mai tot timpul
Filmati momentele cand este tulburata linistea publica si/sau cand se face mizerie, inclusiv fetele persoanelor si sesizati politia prin trimiterea filmuletelor pe numerele de telefon mobile ale politiei locale, postate chiar pe pagina lor de internet (ex. Eu asa am facut in cazul unor vecini care au curte la parterul unui bloc :), care au tras niste gratare asezonate cu muzica de durere si jale...a se citi manele....in cca 20 min au venit si au rezolvat rapid situatia).