Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Telemunca art 118 indice 1 codul muncii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Telemunca art 118 indice 1 codul muncii

Buna ziua,
Poate beneficia salariatul de prevederile art 118 indice 1 Codul muncii pentru situatia in care celalalt sot se afla in concediu crestere copil sau este casnic ?
art 118 indice 1 Codul muncii ,, La cerere, salariaţii care au în întreţinere copii în vârstă de până la 11 ani beneficiază de 4 zile pe lună de muncă la domiciliu sau în regim de telemuncă, în condiţiile Legii nr. 81/2018 privind reglementarea activităţii de telemuncă, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia situaţiilor în care natura sau felul muncii nu permite desfăşurarea activităţii în astfel de condiţii.
(2) În situaţia în care ambii părinţi sau reprezentaţi legali sunt salariaţi, cererea prevăzută la alin. (1) va fi însoţită de o declaraţie pe propria răspundere a celuilalt părinte sau reprezentant legal, din care să rezulte faptul că, pentru aceeaşi perioadă, acesta nu a solicitat concomitent desfăşurarea activităţii în regim de muncă la domiciliu sau telemuncă. În cazul în care părintele sau reprezentantul legal se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 3 din Legea nr. 277/2010 privind alocaţia pentru susţinerea familiei, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, declaraţia pe propria răspundere a celuilalt părinte sau reprezentant legal nu este necesară"
Multumesc!
Da, poate beneficia salariatul de prevederile art 118 indice 1 Codul muncii pentru situatia in care celalalt sot se afla in concediu crestere copil sau este casnic.
Multumesc frumos!