avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 392b
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 392b

In declaratia 392 B la achizitii de la pers.inregistrate in scopuri de tva se trec si bonurile de combustibil?:-/
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: andreeaalexandra , utilizator 22:07, 4 Februarie 2010
Nu, numai facturile.
35. Intrebare: In declaratia informativa 392 A se trec si bonurile de combustibil?
Raspuns:
Conform Ordinului nr. 1/2008 pentru aprobarea modelului si continutului unor
formulare de declaratii informative , declaratia 392 A ,, declaratie informativa privind livrarile
de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul…” se completaeaza de catre persoanele
impozabile inregistrate in scopuri de TVA , potrivit dispozitiilor art.153 din Legea 571/2003
privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare, a acoror cifra de afaceri, efectiv
realizata la finele anului calendaristic este inferioara sumei de 100.000 euro, calculata in
echivalentul lei .
Acesata declaratie se completeaza pe baza jurnalelor de vanzari si de cumparari si prin
urmare, in opinia noastra, potrivit instructiunilor de completare se trec si bonurile de combustibil.
-am gasit acest raspuns de la -ANAF-,cred ca se trec si acestea la achizitii.pe mine ma intereseaza decl 392 b ,dar cred ca e valabil acest raspuns si pentru 392 b.
ce parere aveti,se trec sau nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa-392 danabobo danabobo Buna,un pfa care are ca domeniu de activitate transport taxi,nu este platitor de tva,trebuie sa depuna decl.392 pt anul 2010 conform noilor modificari? Si daca ... (vezi toată discuția)
Decl 392 intrepr individuala danabobo danabobo Banuiesc ca si intrepr individuale tb sa depuna decl 392 pana la 25.02.2011 nu? (vezi toată discuția)
Declaratie 392 Anamaria Gutiu Anamaria Gutiu Avocatii trebuie sa depuna declaratia 392?! (vezi toată discuția)