Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 392b
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 392b

In declaratia 392 B la achizitii de la pers.inregistrate in scopuri de tva se trec si bonurile de combustibil?:-/
Multumesc.
Nu, numai facturile.
35. Intrebare: In declaratia informativa 392 A se trec si bonurile de combustibil?
Raspuns:
Conform Ordinului nr. 1/2008 pentru aprobarea modelului si continutului unor
formulare de declaratii informative , declaratia 392 A ,, declaratie informativa privind livrarile
de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul…” se completaeaza de catre persoanele
impozabile inregistrate in scopuri de TVA , potrivit dispozitiilor art.153 din Legea 571/2003
privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare, a acoror cifra de afaceri, efectiv
realizata la finele anului calendaristic este inferioara sumei de 100.000 euro, calculata in
echivalentul lei .
Acesata declaratie se completeaza pe baza jurnalelor de vanzari si de cumparari si prin
urmare, in opinia noastra, potrivit instructiunilor de completare se trec si bonurile de combustibil.
-am gasit acest raspuns de la -ANAF-,cred ca se trec si acestea la achizitii.pe mine ma intereseaza decl 392 b ,dar cred ca e valabil acest raspuns si pentru 392 b.
ce parere aveti,se trec sau nu?