Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara Prietenei mele i a fost suspendat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara Prietenei mele i a fost suspendat permisul..dar nu ...

Buna seara
Prietenei mele i a fost suspendat permisul..dar nu a luat amenda ci avertisment ...
Cum e posibil?
E in conformitate cu legea, codul rutier. Suspendarea permisului e sanctiunea complementara, cea principala poate fi avertisment sau amenda.
Capitolul VII Răspunderea contravențională
Articolul 95
(1) Încălcarea dispozițiilor prezentei ordonanțe de urgență, altele decât cele care întrunesc elementele constitutive ale unei infracțiuni, constituie contravenție și se sancționează cu avertisment ori cu amenda ca sancțiune principală și, după caz, cu una dintre sancțiunile contravenționale complementare prevăzute la art. 96 alin. (2).
[ link extern ]