avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

IMPORTANT!
Bună ziua
Va rog frumos sa ma ajutați ca câteva raspunsuri:

1.Sunt în CM oncologie gr III B și primesc indemnizație de handicap grav cu insotitor cu revizuire la 2 ani(a trecut doar 1 an de când primesc banii)
Dacă ma pensioneze cu gr 3 mai primesc indemnizatia de handicap și insotitor pana la revizuire sau se anuleaza?

2. Dacă în anul 2022 am lucrat pana în luna aprilie apoi am întrat în CM cod 14, ,restul zilelor de CO se plătesc sau nu mai dreptul la ele pt ca nu am mai lucrat?

3.Concediul creștere copii perioada 2001-2005 se ia ca vechime în munca dacă ieși la pensie de invaliditate?

VA MULȚUMESC PT TIMPUL ACORDAT SI VA DORESC NUMAI BINE!
Ultima modificare: Vineri, 4 August 2023
mariacrisss, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 20:21, 4 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Răspuns:
1) indemnizația de handicap se cumulează cu pensia de invaliditate, deci nu pierdeți nici un drept câștigat.
2) ..................
3) concediul de maternitate constituie stagiu de cotizare la pensionarea de invaliditate.
Ultima modificare: Vineri, 4 August 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate gr.3 mariacrisss mariacrisss Buna ziua Va rog frumos sa ma ajutați cu câteva raspunsuri .Dacă ies la pensie de boala gr.3 și mă întorc la serviciu cu program redus cum procedez ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate gr. 1 mai mica decat cea gr. 2 micristina09 micristina09 Buna ziua Va rog mult sa ma ajutati. Fiica mea este nevazatoare. La varsta de 34 de ani a fost pensionata pe caz de boala gr 2 revizuibil si i s-a acordat o ... (vezi toată discuția)
Urgent indemnizatie handicap mariacrisss mariacrisss Bună ziua Îmi cer scuze că vă deranjez dar va rog frumos sa mi spuneți cum sa fac În urma unui neoplasm gr 3B am certificat handicap grav cu ... (vezi toată discuția)