Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

IMPORTANT!
Bună ziua
Va rog frumos sa ma ajutați ca câteva raspunsuri:

1.Sunt în CM oncologie gr III B și primesc indemnizație de handicap grav cu insotitor cu revizuire la 2 ani(a trecut doar 1 an de când primesc banii)
Dacă ma pensioneze cu gr 3 mai primesc indemnizatia de handicap și insotitor pana la revizuire sau se anuleaza?

2. Dacă în anul 2022 am lucrat pana în luna aprilie apoi am întrat în CM cod 14, ,restul zilelor de CO se plătesc sau nu mai dreptul la ele pt ca nu am mai lucrat?

3.Concediul creștere copii perioada 2001-2005 se ia ca vechime în munca dacă ieși la pensie de invaliditate?

VA MULȚUMESC PT TIMPUL ACORDAT SI VA DORESC NUMAI BINE!
mariacrisss, utilizator
Răspuns:
1) indemnizația de handicap se cumulează cu pensia de invaliditate, deci nu pierdeți nici un drept câștigat.
2) ..................
3) concediul de maternitate constituie stagiu de cotizare la pensionarea de invaliditate.
Dapix, utilizator