Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate gr.3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate gr.3

Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutați cu câteva raspunsuri
.Dacă ies la pensie de boala gr.3 și mă
întorc la serviciu cu program redus cum procedez în ziua când merg la analize (lunar trebuie sa fac analize )
2 dacă trebuie sa fac vreo operație cum fac cu serviciul pt ca termin cele 547 de zile de CM care se dau pt oncologie
Va mulțumesc pt timpul acordat și va doresc o zi frumoasa!

mariacrisss, utilizator
Poate vă acordă gradul 2 de invaliditate, și nu mai trebuie să mergeți la serviciu.

Dacă veți mai lucra cu 4 ore, dar nu mai aveți dreptul la CM, va trebui să găsiți înțelegere la angajator să vă acorde concediu fără plată.
Dapix, utilizator
În prezent aveți și încadrare în grad de handicap de la DGASPC`?

Sau aveți doar pensie de boală plătită de casa de pensii`?
Dapix, utilizator

Dapix a scris:

În prezent aveți și încadrare în grad de handicap de la DGASPC`?

Sau aveți doar pensie de boală plătită de casa de pensii`?

Bună ziua
În prezent sunt in CM și încadrare în grad de handicap cu insotitor de la DGASPC`
Indemnuzatia de însoțitor o mai primesc dacă ma duc la serviciu cu program redus?
MULȚUMESC FRUMOS!
Bună`!
Răspunsul este DA. Nu are legătură indemnizația de la DGASPC cu gradul de invaliditate, sau că puteți lucra 4 sau 2 ore.

Indemnizațiile de handicap, și de însoțitor se pot cumula cu pensia de invaliditate și/sau cu salariul.

Puteți lucra chiar și 8 ore, renunțând la pensia de boală, fără să pierdeți drepturile câștigate de la DGASPC.

Spre exemplu, eu cunosc fată dizabilă care lurează la registratură la spital din scaunul cu rotile, si mai cunosc un orb din naștere care lucrează la spitalul județean ca brancardier, ambii au normă întreagă de 8 ore, și suplimentar beneficiază de drepturile obținute de la DGASPC.
Dapix, utilizator