Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Sunt pacient oncologic, mastectomie San ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Sunt pacient oncologic, mastectomie San stâng și ...

Bună ziua! Sunt pacient oncologic, mastectomie San stâng și scos 2 ganglioni axiali, facut chimioterapie,operatie, radioterapie. Am depus dosarul pt indemnizație de handicap...mi s a respins dosarul.Am depus pt pensie pe caz de boala...la fel mi s a respins dosarul. Motivul...ca nu am metastaze, sunt obligata sa ma întorc la munca pt ca nu mai pot fi asigurata dacă nu ma duc. Am stat cele 545 zile în cm, acu sunt inconcediu fără plata, încă fac tratament. Întrebarea mea e: are rost sa fac contestatie? A mai trecut cineva prin situația asta...
Elena Iacob, utilizator
Legea vă dă dreptul să depuneți contesatție la ambele comisii, dar atenție, termenul legal este de doar 30 de zile. Daca veți depăși acest termen veți fi decăzută din drepturi.
Dapix, utilizator
Revin pentru dumneavoastră cu o precizare, că aveți o boală gravă.

Dacă mai puteți lucra, mergeți la serviciu o perioadă de timp, și apoi în funcție de cum evoluează boala, o puteți lua de la zero pentru a obține pensie de invaliditate, și încadrare în grad de handicap.

Păstrați-vă calmul, și aveți răbdare, că până la urmă, cu multe insistențe se rezolvă.
Păstrați actele medicale (copii xerox), findcă contează enorm istoricul bolii când depuneți o nouă cerere la ambele comisii de expertiză.
Dapix, utilizator