Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate sau indemnizatie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate sau indemnizatie pentru incadrarea in grad de handicap?

buna ziua,
in urma cu o saptamana fratele meu a fost diagnosticat cu o boala noua, f rara si grava care se numeste moya-moya(o boala care atinge creierul), aceasta boala nu are tratament. vroiam sa stiu daca are dreptul la o pensie de handicapat( are 27 ani, numai poate lucra pt ca nu poate face efort, nu poate sta la orizontala(dureri de cap groaznice,si la ceafa),fara expunere la soare,delir, si multe altele, are nevoie sa fie mereu cineva cu el pt al schimba, ai da de mancare), in plus medicamentele pe care le ia pt dureri nu se gasesc in spital, deci parintii mei le cumpara, sunt f scumpe( 1 fiola=15€, si el are nevoie de cel putin 3fiole pe zi). as dori sa stiu daca are dreptul la un ajutor pt medicamente, o pensie handicapat, pt ca tatal meu are doar pensia, mama nu lucreaza, plus fratele care e bolnav acum plus alti 2 frati care nu au serviciu.
multumesc
Exista pensia de invaliditate si certificatul de incadrare in grad de handicap.Fiecare se acorda de catre comisiile judetene cu acelasi nume, prima la Casa teritoriala de Pensii si a doua la DGASPC judeteana.