Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Impreuna cu fratele meu detinem un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Impreuna cu fratele meu detinem un apartament, care ...

Buna ziua,
Impreuna cu fratele meu detinem un apartament, care este închiriat mobilat, cu contract declarat la ANAF.
Chiriasul ne preseaza sa-l luam în spatiu, iar noi ezitam.
Doresc sa stiu daca suntem obligati si daca exista alte variante.
E dreptul lui si o poate face cu contractul, nu mai are nevoie de acordul dvs.
Si nici nu va încurcă cu ceva, daca se muta veti merge la evidenta populatiei si ii anulati domiciliul.
Multumesc pentru raspuns.
Intrebarile urmatoare sunt: daca ne creeaza probleme (neplata chiriei sau a întretinerii, utilizarea apartamentului în AIRBNB, etc) putem sa întrerupem contractul si sa-l obligam sa plece? Avem contract pentru un an. Suntem obligati sa-l reînoim?
Nu sunteți obligați sa reiinoiti contractul, pt neplata chiriei il puteti executa silit si pt alte neplaceri, il notificati de rezilierea unilaterala a contractului si daca nu vrea sa plece, va trebui sa cereti evacuarea lui in instanta.