avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Impreuna cu fratele meu detinem un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Impreuna cu fratele meu detinem un apartament, care ...

Buna ziua,
Impreuna cu fratele meu detinem un apartament, care este închiriat mobilat, cu contract declarat la ANAF.
Chiriasul ne preseaza sa-l luam în spatiu, iar noi ezitam.
Doresc sa stiu daca suntem obligati si daca exista alte variante.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:50, 6 August 2023
E dreptul lui si o poate face cu contractul, nu mai are nevoie de acordul dvs.
Si nici nu va încurcă cu ceva, daca se muta veti merge la evidenta populatiei si ii anulati domiciliul.
Multumesc pentru raspuns.
Intrebarile urmatoare sunt: daca ne creeaza probleme (neplata chiriei sau a întretinerii, utilizarea apartamentului în AIRBNB, etc) putem sa întrerupem contractul si sa-l obligam sa plece? Avem contract pentru un an. Suntem obligati sa-l reînoim?
Nu sunteți obligați sa reiinoiti contractul, pt neplata chiriei il puteti executa silit si pt alte neplaceri, il notificati de rezilierea unilaterala a contractului si daca nu vrea sa plece, va trebui sa cereti evacuarea lui in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract chirie Stefania cutic Stefania cutic Am contract de chirie cu proprietarul pana in 2020. Dar el vrea sa plec in 3 luni. Nu mi a spus motivul. Eu nu vreau sa plec pt ca plata s a facut lunar la ... (vezi toată discuția)
Intrebare, contract de inchiriere alina240 alina240 Buna ziua, Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva. In calitate de proprietar am dat in chirie un spatiu in baza unui contract de inchiriere. In ultima ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract inchiriere camelia50 camelia50 Am dat cu chirie un apartament Doresc sa reziliez contractul de inchiriere inainte de termenul final . Chiriasul nu vrea sa plece. Are datorii mari la ... (vezi toată discuția)