Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces 12 ani,L112+10.. final incredibil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces 12 ani,L112+10.. final incredibil

Socrul meu cumpara casa unde statea de 40 de ani in baza L112 in 1997.
In 1998 ne da in judecata propietarul.
Obtinem la Curtea de Apel 2 hotarari definitive si irevocabile ca am fost de buna credinta si a noastra e casa.
In 2007 ne da in judecata pe 'comparare titluri'.Soacra decedeaza de inima rea.
Propietarul obtine si el la Curtea de apel in dec.2009 hotarare irevocabila ca a lui e casa.
Avocatul nostru il lasa balta si ...
Acum:
1.cum pot accede la Curtea de Casatie pt actiune in anulare.Exista audiente,fac petitie,etc...
2.Mai actioneaza in cazul meu O.U 40/1999?Daca nu,in cat timp il poate evacua?
3.Puteti recomanda un avocat specializat in cazuri ca al meu intru-cat vreau sa chem in instanta statul...pt taraganare L1,recuperare bani..
4.Pt Cedo am 6 luni....mai am si alte termene "punitive"???
Multumesc oricui are amabilitatea de a-mi raspunde...E un om de 71 de ani care poate ajunge in strada...
1-Promovati actiune in anulare
2-Nu
3-Studiati tabloul avocatilor din baroul local
4-Actiune la CEdo termen 6 luni
In ultima perioada,persoane de aceasta varsta se confrunta din ce in ce mai des cu astfel de situatii ,generatoare de consumuri nervoase ,care se pot finaliza dramatic