Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot obtine carte de identitate cu actul de proprietate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot obtine carte de identitate cu actul de proprietate a apartamentului vandut?

Am divortat si apartamentul in care am locuiam a fost vandut in urma unei licitatii la partaj.
In 2 saptamani imi expira cartea de identitate, iar eu practic nu mai am acum un domiciliu stabil.
Mai am totusi un exemplar din fostul act de proprietate al apartamentului. Daca merg la serviciul de evidenta populatiei cu acest exemplar imi vor elibera un nou act de identitate pe adresa respectiva?
Teoretic puteti, dar de ce ați vrea să vă stabiliți domiciliul în casa altei persoane ?!
Si de altfel comiteti infractiunea de fals in declaratii si folosirea unui document care nu mai este valabil, ceea ce conduce automat, in momentul descoperii acestui fapt, la anularea actului de identitate .

Mai depinde si de ce verificari se vor face pentru eliberarea cărții, deci s-ar putea să fiți respins din start.
Daca penru obtinere document de identitate intelegeti sa utilizati /sa prezentati la autoritati documente care nu mai sunt valabile ,va asumati riscuri
Nu vă complicați inutil. Veți primi o carte de identitate provizorie pe motiv de lipsă locuință. [ link extern ] /
Multumesc