avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot obtine carte de identitate cu actul de proprietate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot obtine carte de identitate cu actul de proprietate a apartamentului vandut?

Am divortat si apartamentul in care am locuiam a fost vandut in urma unei licitatii la partaj.
In 2 saptamani imi expira cartea de identitate, iar eu practic nu mai am acum un domiciliu stabil.
Mai am totusi un exemplar din fostul act de proprietate al apartamentului. Daca merg la serviciul de evidenta populatiei cu acest exemplar imi vor elibera un nou act de identitate pe adresa respectiva?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Teoretic puteti, dar de ce ați vrea să vă stabiliți domiciliul în casa altei persoane ?!
Si de altfel comiteti infractiunea de fals in declaratii si folosirea unui document care nu mai este valabil, ceea ce conduce automat, in momentul descoperii acestui fapt, la anularea actului de identitate .

Mai depinde si de ce verificari se vor face pentru eliberarea cărții, deci s-ar putea să fiți respins din start.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca penru obtinere document de identitate intelegeti sa utilizati /sa prezentati la autoritati documente care nu mai sunt valabile ,va asumati riscuri
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu vă complicați inutil. Veți primi o carte de identitate provizorie pe motiv de lipsă locuință. [ link extern ] /
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de identitate AdrianEV AdrianEV Salutare, am o problemă: CI îmi va expira în curând și ar trebui să-mi fac altul. Locuiesc în Cluj, dar nu am un domiciliu stabil. Din ce am citit la ... (vezi toată discuția)
Act de identitate fara act de spatiu handsu handsu Daca unei persoane i se expira buletinul de identitate , dar datorita unor imprejurari nefericite nu are domiciliul nicaieri ,apartamentul acesteia fiind ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate provizorie hadasssa hadasssa Buna seara! Deoarece mi-a expirat cartea de identitate am fost sa imi fac alta noua dar, deoarece nu sunt proprietar pe imobilul in care locuiesc trebuie sa ... (vezi toată discuția)