Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua! Este adevarat ca se pot aplica amenzi in ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua! Este adevarat ca se pot aplica amenzi in cazul in ...

Buna ziua! Este adevarat ca se pot aplica amenzi in cazul in care o utilizatoare de pe facebook arata poza surorii bolnave de schizofrenie a unei colege altor persoane? Faptul ca da share unei poze intr-un mesaj privat,este considerat ilegal?
Da, poate fi considerata aceasta situatie cel putin o incalcare a dreptului la imagine al persoanei, situatie in care exista, cel putin teoretic, posibilitatea platii de daune.