avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de noapte

Buna ziua,
Un salariat efectueaza munca de noapte, iar in Revisal a fost introdus la repartizare timp munca cu ore de noapte. Este obligatoriu de introdus si sporul de noapte in procent de 25% sau este suficient ca s-a mentionat faptul ca presteaza ore de noapte?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:13, 8 August 2023
Lucreaza numai de noapte ?
Nu, 12/24.
Atunci va trebui sa aplicati art.125 si art.126 din codul Muncii sa vedeti daca se incadreaza la munca de noapte.
Atunci va trebui sa aplicati art.125 si art.126 din codul Muncii sa vedeti daca se incadreaza la munca de noapte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata orelor pe timpul noptii alexandrunan alexandrunan Cum este corect sa se plateasca sporul de noapte? - cu un spor de 15% la salariul de baza? - sau ,cu un spor la orele de noapte efectiv lucrate (25%la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. mama mea lucrează ca asistentă medicală în ture ... Anon2001 Anon2001 Buna ziua. Mama mea lucrează ca asistentă medicală în ture de 12 ore cu 24 de ore de repaus de mai mulți ani. În ultima tură de noapte (de la 19:00 ... (vezi toată discuția)
Control itm suciugeorgeta suciugeorgeta Buna ziua...spuneti-mi va rog o firma care are mai multe puncte de lucru iar numarul salariatilor insumeaza in jur de 30 este obligata sa aiba CCM (daca se ... (vezi toată discuția)