Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia unica inseamna ca parintele care o cere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia unica inseamna ca parintele care o cere plaeste toata ...

Custodia unica inseamna ca parintele care o cere plaeste toata intretinerea pentru copil sau celalalt parinte mai contribuie si el?
Autoritatea părintească exclusiva este termenul corect. nu sintagma care a întrat în uz de custodie comuna.Parintele care exercita autoritatea are dreptul de a lua singur hotărâri privind creșterea,educația minorului,celalalt părinte având dreptul la vizite și obligația de a achita pensia de întreținere.
Nu are treaba una cu alta.
Se plătește ca pe vechea lege.

București 2023
Custodia e una, intretinerea e alta.

In oricare situatie - autoritate comuna sau exclusiva - ambii parinti sunt obligati sa dea intretinere copilului lor minor.

In cazul autoritatii parintesti comune, parintii decid de comun acord in toate deciziile majore care privesc cresterea, educarea, sanatatea copilului.

In cazul autoritatii exclusive, aceste decizii se iau doar de parintele custodian.