Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Costul cu locul de joaca
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Costul cu locul de joaca

Locuiesc într un complex cu 7 blocuri care au 1 loc de joaca a. Acesta a fost restaurat de curant. Cum este legal sa se împartă costul cu restaurarea?
Pe beneficiari, adică pe nr de apartamente?
Mulțumesc!
adminibuc, utilizator
Nu se impart pe beneficiari ci pe ccota indiviza.
Daca locul de joaca este proprietate comuna a complexului se repartizeaza pe cota indiviza adica proportional cu suprafata fiecarui apartament.
Sau daca doriti mai explicit pe metru patrat.

Legea 196/2018
[ link extern ]
Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviză de proprietate
ART. 84
(1) Cheltuielile repartizate după cota-parte de proprietate reprezintă cheltuielile asociației
efectuate pentru întreținerea, repararea, exploatarea și, după caz, consolidarea și/sau reabilitarea
părților de construcții și instalații aferente condominiului aflate în proprietate comună indiviză.
Aceste cheltuieli se repartizează proporțional cu cota-parte din proprietatea comună a fiecărui
proprietar.
(2) Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile efectuate pentru
administrarea, întreținerea, repararea, exploatarea și, după caz, consolidarea părților de construcții
și instalații din condominiu aflate în proprietate comună.