Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se poate face o plangere penale din strainatate? ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se poate face o plangere penale din strainatate? Am auzit ...

Cum se poate face o plangere penale din strainatate? Am auzit ca trebuie sa o faci personal, Adica si daca o faci prin posta te cheama politia sa o faci personal. Multumesc
Bună ziua!
Da, se poate redacta o plângere prealabilă fiind în străinătate, apoi trebuie semnată și trimisă prin poștă către organul de urmărire penală competent.
Pentru a fi însă cât mai clară plângerea și cu indicarea corectă a organului judiciar competent, recomand să contactați un avocat.
Ar fi ine sa aveți avocat pentru a va redacta plângerea în fapt și în drept.Mai sunt necesare corelari.
Veți fi și audiat.

Trebuie totul bine pus la punct ca sa se ia în seamă.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat