Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reinnoire Contract de Arenda - art. 1848
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reinnoire Contract de Arenda - art. 1848

Buna ziua!
Am această clauza intr-un Contract de Arendare: „În temeiul art. 1848 din Codul Civil, contractul de arendare se reînnoieşte de drept, pentru aceeaşi durată, dacă niciuna dintre părţi nu comunică celeilalte, în scris, refuzul său cu cel puţin 6 luni înainte de expirarea termenului, iar în cazul terenurilor cu destinaţie agricolă, cu cel puţin un an.”
(1) Ce înseamnă reînnoire de drept? Cum se face această reînnoire?
(2) Mai trebuie făcută notificare de către parti (si de catre arendas si de catre arendator) cu privire la intentia de a reinnoi sau nu contractul?
Adică se prelungește automat pentru încă o perioada de aceeași durata de timp ca și prima, fără ca părțile sa facă nimic.