Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Am o întrebare legata de impozit global în Germania
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Am o întrebare legata de impozit global în Germania

Bună ziua! Am o întrebare legata de impozit global în Germania. Sunt pensionar în România dar acum locuim în Germania unde lucrez. Cu toate ca există o convenție între state pentru evitarea dublei impozitari a pensiei .Statul german îmi adaugă venitul din țară și mă încadrează la alt impozit. În convenția dintre state la art .19 se precizează că pensiile pot fi impozitate și în celălalt stat contractant dacă persoana este rezidenta --ȘI-- national .Întrucât nu au folosit SAU eu înțeleg ca doar dacă aveam cetățenie puteau să impoziteze pensia. Ce se poate face? Mulțumesc
george-neagu, moderator