Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea venitului din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea venitului din strainatate

Sunt pensionara si lucrez ca ingrijitoare de batrani in Austria 182-200 zile pe an.
Va rog sa-mi raspundeti daca sunt nevoita si in Austria si in Romania sa platesc impozit pe banii castigati?
george-neagu, moderator
Nu, exista conventie de evitare a dublei impuneri. trebuie doar sa alegeti statul de impozitare si sa informati celalalt stat (unde nu aveti rezidenta fiscala) de acest aspect. Va trebui sa prezentati statului unde doriti sa fiti scutit, un certificat de rezidenta fiscala din partea autoritatilor celuilalt stat (unde doriti sa fiti impozitata), tradus de un traducator autorizat.