avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajata gravida non-UE cu permis de munca Bună ziua, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajata gravida non-UE cu permis de munca Bună ziua, Avem o ...

Angajata gravida non-UE cu permis de munca
Bună ziua,
Avem o persoana din afara UE care a fost angajata cu permis de munca. A intrat în concediu prenatal în august.
Ce se întâmplă cu avizul de munca/permisul de ședere? Mai este valabil?
Ar trebui sa anunțăm autoritățile de la Imigrari?
Mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:31, 16 August 2023
Nu are nicio legatura una cu alta ..

" .... Orice modificare sau încetare a contractului individual de muncă încheiat cu cetățeanul străin ori, după caz, încetarea detașării acestuia, va fi comunicată Inspectoratului General pentru Imigrări atât de către angajator, cât și de către persoana angajată în termenul legal de 10 zile...."
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cetățean non-eu fără viza de munca Adi Ionescu Adi Ionescu Care sunt pașii de angajare a unui cetățean non-EU care se afla deja in Romania dar nu are viza deoarece Romania nu cere viza pentru țara lui de origine ... (vezi toată discuția)
Prelungire permis de sedere romania boubahziz boubahziz Buna ziua. Sotul meu este cetatean strain non ue cu permis de sedere valabil pana in august 2018 in romania. In fiecare an prelungim permisul. Acum a obinut ... (vezi toată discuția)
Angajare cetatean strain gabriela neamtu gabriela neamtu in ce conditii se poate angaja un cetatean american la o SC din Romania, daca nu are cetatenie romana? (este casatorit si are copii in Romania) (vezi toată discuția)