avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi am primit ...

Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi am primit de la părinți fiecare un teren iar al 3 lea frate a primit casa și restul.
Cum se poate face succesiunea in aceasta formula.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ddena , utilizator 11:06, 13 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati primit pe vorbe sau pe acte? Daca pe vb, partajati dupa cum doriti...ala terenul ala casa.
Daca ati facut acte cu parintii, nu mai aveti pt ce sa faceti succesiune
Numai verbal, dar toți 3 suntem de acord și știm acest lucru.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
la un notar de pe raza ultimului domiciliu al decedatilor mergeti si dezbateti succesiunile pe rand in ordinea deceselor, la partaj, veti imparti dupa cum doriti.
Notarul ne spune că avem doar 2 variante: 1.sa facem succesiune 1/3 sau 2.noi cei 2 cu cele 2 terenuri sa cedam totul fratelui cu casa, caz în care el ulterior sa ne de-a noua cele 2 terenuri
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
varianta 2 nu exista, adica nici nu e de luat in calcul.
se scoate certificat de mostenitor pe care veti avea fiecare 1/3, apoi la partaj, impartiti cum vreti.
deci dintr-un mar fiecare va avea cate o treime, apoi bunurile se imparta dupa cum vreti, ala ia teren si casa, celalalt teren etc.
Ultima modificare: Joi, 17 August 2023
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Unic mostenitor barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd In situatia in care unul din parinti este decedat de 4luni si nu doresc sa fac succesiune (nu ma simt inca in stare)exista probleme legate de acest aspect,la ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar fara intabulare? justme1 justme1 Buna ziua, as dori sa fac fac succesiunea dupa moartea parintilor mei (suntem doi frati). Ne-am inteles asupra impartirii si am mers la notar, cu toate actele ... (vezi toată discuția)
Partaj după ce moștenitorii au ajuns la o înțelegere: în instanță sau la notar? sorin33 sorin33 1 Pt,dezbaterea succesiunii,am primit anexa 24 de la primarie si am ajuns la o intelegere cu toti mostenitorii trecuti in anexa cu privire la impartirea masei ... (vezi toată discuția)