Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi am primit ...

Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi am primit de la părinți fiecare un teren iar al 3 lea frate a primit casa și restul.
Cum se poate face succesiunea in aceasta formula.Multumesc.
Ati primit pe vorbe sau pe acte? Daca pe vb, partajati dupa cum doriti...ala terenul ala casa.
Daca ati facut acte cu parintii, nu mai aveti pt ce sa faceti succesiune
Numai verbal, dar toți 3 suntem de acord și știm acest lucru.
la un notar de pe raza ultimului domiciliu al decedatilor mergeti si dezbateti succesiunile pe rand in ordinea deceselor, la partaj, veti imparti dupa cum doriti.
Notarul ne spune că avem doar 2 variante: 1.sa facem succesiune 1/3 sau 2.noi cei 2 cu cele 2 terenuri sa cedam totul fratelui cu casa, caz în care el ulterior sa ne de-a noua cele 2 terenuri
varianta 2 nu exista, adica nici nu e de luat in calcul.
se scoate certificat de mostenitor pe care veti avea fiecare 1/3, apoi la partaj, impartiti cum vreti.
deci dintr-un mar fiecare va avea cate o treime, apoi bunurile se imparta dupa cum vreti, ala ia teren si casa, celalalt teren etc.
gi-jane2, moderator