Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Spațiul pentru un cabinet stomatologic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Spațiul pentru un cabinet stomatologic

Buna ziua tuturor! Unde as putea gasi cele mai noi si relevante informatii despre regulamentul in ceea ce priveste spatiul pentru un cabinet stomatologic? Care sunt cerintele, cand vorbim strict de spatiul in care se va desfasura activitatea? E necesar sa fie doar spatiu comercial, la parter, cu tavan minim 3 metri? Nu stiu spre ce fel de spatiu sa ma orientez si nu as dori probleme dupa. Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs!
george-neagu, moderator
ordonanței Guvernului nr. 124/1998, republicată și actualizată în 2006, privind organizarea și funcționarea cabinetelor medicale,
ele mai importante certificate de care vei avea nevoie pentru a-ți deschide un cabinet medical sunt:
certificatul de avizare al CMI eliberat de către Colegiul Medicilor din județul în care vei deschide cabinetul,
certificatul de înregistrare a cabinetului în Registrul Unic al Cabinetelor Medicale prin Direcția de Sănătate Publică teritorială,
autorizația sanitară de funcționare de la autoritățile de sănătate publică județene (sau ale municipiului București).
Dar, pentru acestea, ai nevoie să urmezi mai multe etape. Să le luăm pe rând:

Acte necesare pentru avizarea cabinetelor individuale cu sau fără personalitate juridică
CMI:

Actele se depun la Colegiul Medicilor Stomatologi din România – aici găsești datele de contact ale sediilor CMD teritoriale. Le poți pregăti într-un dosar cu șină care să conțină:

Cerere tip CMI completată de către medicul titular/delegat la Colegiul Medicilor;
Copie după dovada deținerii spațiului (act de proprietate, contract de comodat autentificat la notar/atestat de avocat, contract de închiriere înregistrat la Administrația Finanțelor Publice, act de donație etc.);
Copie acord scris al asociației de proprietari/locatari și al vecinilor direcți pe plan orizontal și vertical, dacă spațiul se află într-un imobil cu mai multe apartamente;
Copie după autorizația de liberă practică a medicului titular;
Declaratie pe propria raspundere a medicului titular privind existența dotării minime necesare funcționării cabinetului de medicină dentară la data depunerii dosarului;
Orarul cabinetului;
Actele medicilor dentiști titulari și angajați/colaboratori: certificat de membru CMDR, vizat la zi, copie asigurare malpraxis, copie contract de incinerare, copie caiet de sterilizare;
Taxa de avizare și copie după chitanță.
SRL:

Actele pentru cabinetele stomatologice cu personalitate juridică se depun tot la colegiul teritorial și vei avea nevoie în plus față de cele pentru CMI, de următoarele acte:

Cerere tip SRL completată de către reprezentantului legal al unității;
Copie după certificatul de înregistrare de la Registrul Comerțului;
Copie după act constitutiv al firmei;
Copie după dovada că administratorul societății este medic sau 1/3 din membrii Consiliului de Administrație sunt medici (diploma de licență) – acest lucru trebuie prevăzut în statut sau în actul adițional);
Copie după regulamentul de organizare și funcționare a cabinetului prin care să se ateste independența profesională și dreptul de decizie al personalului medical (conform Codului Muncii);
Copie după fișele posturilor medicilor dentiști (conform Codului Muncii);
Aceste liste de documente sunt precizate în cadrul listei de avizări și acreditări CMDR, însă cel mai adesea, Colegiul Medicilor și Direcția de Sănătate Publică teritoriale te pot ajuta cu lista completă de care ai nevoie. Uneori lista este mai scurtă, alteori mai riguroasă.

De asemenea, după depunerea actelor, reprezentanți ai Colegiului Medicilor vor stabili o dată pentru inspecția cabinetului, pentru a verifica existența dotărilor minime conform legislației.

După ce ai obținut certificatul de avizare de la CM teritorial:
Va trebui să depui și la DSP teritorială actele necesare obținerii certificatului de înregistrare a cabinetului stomatologic în Registrul Unic al Cabinetelor Medicale. Aici vei avea nevoie de:

Copie după actul de deținere a spațiului
Cerere tip (se completează la DSP)
Copie după autorizația de liberă practică a medicului titular
Certificatul de avizare de la Colegiul Medicilor (original)
Actele pentru obținerea autorizației sanitare de funcționare
Și acestea diferă de la o direcție de sănătate publică teritorială la alta. Cel mai adesea, ai nevoie de următoarele sau o parte dintre ele:

Cerere semnată de titular
Dosarul tehnic conform reglementărilor legale specifice, în vigoare, care să conțină memoriu descriptiv a instalațiilor, schiță amplasare în zonă, schiță cabinet, dotări, microclimat)
Copie după certificatul de înregistrare a cabinetului dentar (DSP)
Certificat de avizare cabinet – Colegiul Medicilor;
Certificat de înmatriculare / certificat constatator / CUI (pentru SRL);
Copie act de proprietate/deținerea legală a spațiului;
Contract de prestări servicii colectare, transport, procesare si eliminare finală a deșeurilor medicale periculoase;
Certificat de membru CMD vizat pe anul în curs;
Lista cu dotarea minimă obligatorie pentru înființarea cabinetului medical (în conformitate cu Ordinul Ministerului Sănătății și Familiei nr. 153/26.02.2003;
Contract de service pentru aparatura medicală din dotare sau certificate de garanție în termen;
Dovadă achitare taxe – 300 lei.
Amenajarea cabinetului de medicină dentară: de ce dotări ai nevoie?
Așa cum ai aflat mai sus, pentru înființarea unui cabinet stomatologic ai nevoie de dotarea minimă obligatorie, conform legislației.

Iată de ce anume ai nevoie:

unit dentar cu cel puțin două piese terminale;
fotoliu dentar;
tensiometru și stetoscop;
opțional: lampă de fotopolimerizare, aparat de detartraj cu ultrasunete.