avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Dotare minima CMI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Dotare minima CMI

Buna ziua,

Tocmai a fost deschis un CMI cabinet stomatologic. Medicul imi spune ca aparatura este a lui, dar scaunul nu.

Intrebare

1 Dotarea minima pentru avizare nu trebuia sa cuprinda si scaunul?

Revin cu alte intrebari in functie de raspunsul DVS.

Multumesc,
Livia
Ultima modificare: Luni, 31 Martie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 10:10, 3 Aprilie 2014
Aveti link-ul de la Colegiul Medicilor Dentisti din Cluj si gasiti toate informatiile.
Toate dotarile cabinetului trebuie sa aiba justificare.
Eventual un contract de comodat,vanzare-cumparare,etc.
[ link extern ]
Multumesc mult pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu, altfel cheltuielile cmi sunt nedeductibile.

Justificarile trebuie prezentate si catre colegiul medicilor cand vin in inspectie pentru obtinerea avizului? Sau doar fiscul are treaba cu justificarea?

Medicul cu cmi a obtinut deja avizul si nu are acte pe dotari.

Multumesc,
Livia

Pentru dotari,daca nu are factura pe CMI,poate intocmi un contract de comodat,un contract de vanzare-cumparare,contract inchiriere,etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spațiul pentru un cabinet stomatologic Ion.Me Ion.Me Buna ziua tuturor! Unde as putea gasi cele mai noi si relevante informatii despre regulamentul in ceea ce priveste spatiul pentru un cabinet stomatologic? Care ... (vezi toată discuția)
Angajare medic stomatolog la cmi...cu contract colaborare? sssmihaela sssmihaela buna ziua, sotul meu este medic stomatolog si detine un cmi. I s-a oferit posibilitatea sa mearga sa profeseze in Franta, dar nu doreste sa suspende ... (vezi toată discuția)
Cabinet medical individual si srl in acelasi spatiu medical, specialitati diferite. mdDentist mdDentist Se da urmatoarea situatie, Un spatiu medical al primariei, inchiriat pe sistem tura/contratura pe 2 CMI-uri cu aceeasi specialitate medicala. Cf. ... (vezi toată discuția)