Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Dotare minima CMI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Dotare minima CMI

Buna ziua,

Tocmai a fost deschis un CMI cabinet stomatologic. Medicul imi spune ca aparatura este a lui, dar scaunul nu.

Intrebare

1 Dotarea minima pentru avizare nu trebuia sa cuprinda si scaunul?

Revin cu alte intrebari in functie de raspunsul DVS.

Multumesc,
Livia
george-neagu, moderator
Aveti link-ul de la Colegiul Medicilor Dentisti din Cluj si gasiti toate informatiile.
Toate dotarile cabinetului trebuie sa aiba justificare.
Eventual un contract de comodat,vanzare-cumparare,etc.
[ link extern ]
Multumesc mult pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu, altfel cheltuielile cmi sunt nedeductibile.

Justificarile trebuie prezentate si catre colegiul medicilor cand vin in inspectie pentru obtinerea avizului? Sau doar fiscul are treaba cu justificarea?

Medicul cu cmi a obtinut deja avizul si nu are acte pe dotari.

Multumesc,
Livia

Pentru dotari,daca nu are factura pe CMI,poate intocmi un contract de comodat,un contract de vanzare-cumparare,contract inchiriere,etc.