avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stau intr-un bloc care nu are apometre pentru apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stau intr-un bloc care nu are apometre pentru apa rece,nici contoare ...

Stau intr-un bloc care nu are apometre pentru apa rece,nici contoare de gaz,nici repartitoare la calorifere.Totul este la comun.Administratora/asociatia nu vrea sa instaleze nici un fel de contor.Pot obliga administratia sa monteze contoare/repartitoare/apometre?Unii proprietati si-au dublat numarul de calorifere in casa,isi uda plante pe care le cresc pe balconul de la ghena de gunoi cu furtunul.Eu unu consum extrem de putin pentru ca sunt mereu in deplasari cu serviciul.Cum ii pot obliga sa monteze contoare sau macar sa fiu contorizat separat.
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 17:12, 20 August 2023
Obligativitatea contorilor pe utilități nu este a asociației, ci a proprietarilor, conform art. 32 din legea 196/2018
Asociația poate fi doar intermediar în achiziționare și poate doar impune niște cerințe de sigilare a montajelor, cu sigilii ale asociației.

Ultima modificare: Sâmbătă, 19 August 2023
latka, moderator
Am citit articolul dar este ceva vag.Daca imi montez contoare/apometre asociatia este obligata sa imi citeasca si sa imi calculeze intretinerea in functie de consumul pe care l-am avut ?Mentionez ca nimeni din bloc nu are contoare/apometre/repartitoare .Multumesc anticipat pentru raspuns.


latka a scris:

Obligativitatea contorilor pe utilități nu este a asociației, ci a proprietarilor, conform art. 32 din legea 196/2018
Asociația poate fi doar intermediar în achiziționare și poate doar impune niște cerințe de sigilare a montajelor, cu sigilii ale asociației.



Daca va montati apometre, le duceti lunar indexul. Separat apa rece, apa calda. Vor fi obligati sa va calculeze dupa consum. Nu stiu, dar cred ca la fel e si cu repartitoarele.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Articolul nu e vag, chiar scrie de obligativitate. Adresați-vă în scris președintelui de asociatie și menționați intenția dvs. de a va măsura consumul de apă și prin urmare să plătiți în funcție de acest consum. Întrebați care e perioada de declarare a indecsilor și ce acte trebuie sa duceți la asociatie, legat de instalare apometre și sigilare montaj.

Repartitoarele se montează de firma specializată și la toată lumea.

oakleyokey a scris:

Am citit articolul dar este ceva vag.Daca imi montez contoare/apometre asociatia este obligata sa imi citeasca si sa imi calculeze intretinerea in functie de consumul pe care l-am avut ?Mentionez ca nimeni din bloc nu are contoare/apometre/repartitoare .Multumesc anticipat pentru raspuns.

Ce se intampla in eventualitatea unui dezacord al asociatiei de proprietari legat de instalare apometre la un singur apartament? Unde se poate adresa mai departe oakleyokey ?

Alte discuții în legătură

La instalarea centralei termice in apartamentul din bloc este ... gambette gambette La instalarea centralei termice in apartamentul din bloc este obligatorie montarea unui apometru pe racordul de alimentare cu apa rece de la reteaua comuna? (vezi toată discuția)
Contoare de apa rece cu aceeasi firma ca la apa calda? Frizeru Frizeru Exista vreo reglementare sau recomandare care sa ne oblige sa montam contoarele cu apa rece cu acceasi firma cu care am montat si pe cele de apa calda? Suntem ... (vezi toată discuția)
În ce condiții legale se pot schimba vechile apometre de apartament ... Cojocaru mihai Cojocaru mihai În ce condiții legale se pot schimba vechile apometre de apartament cu unele cu radiocitire wireless (asa dorește presedintele ). Specific: la prima ... (vezi toată discuția)