Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stau intr-un bloc care nu are apometre pentru apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stau intr-un bloc care nu are apometre pentru apa rece,nici contoare ...

Stau intr-un bloc care nu are apometre pentru apa rece,nici contoare de gaz,nici repartitoare la calorifere.Totul este la comun.Administratora/asociatia nu vrea sa instaleze nici un fel de contor.Pot obliga administratia sa monteze contoare/repartitoare/apometre?Unii proprietati si-au dublat numarul de calorifere in casa,isi uda plante pe care le cresc pe balconul de la ghena de gunoi cu furtunul.Eu unu consum extrem de putin pentru ca sunt mereu in deplasari cu serviciul.Cum ii pot obliga sa monteze contoare sau macar sa fiu contorizat separat.
Nu mai exista decit instanta de judecata.
Care ar fi in aceasta speta interesul si dreptul subiectiv amenintat a carui incalcare poate fi invocata in formularea cererii de chemare in judecata de catre reclamant (oakleyokey)? Actiunea in civil s-ar circumscrie in speta "obligatia de a face"?

E vorba doar de respectarea art. 83 din legea 196/2018, privind acest tip de cheltuiala.
latka, utilizator