Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care ar fi baza legala ca intr-un proces de succesiune ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care ar fi baza legala ca intr-un proces de succesiune dupa tatal ...

Care ar fi baza legala ca intr-un proces de succesiune dupa tatal nostru (sora poarta numele tatalui meu de cand s-a nascut) sa solicit testul ADN de fraternitate, stiind ca sora este de fapt, biologic, conceputa cu alt barbat ? Sora a deschis procesul de succesiune in instanta dupa tatal nostru. Eu sunt parat. Am calitatea sa cer acest lucru (mama traieste dar a tinut si tine ascuns de mine acest fapt, deci nu se pune problema sa vina ca martor si sa recunosca). Multumesc anticipat.
gabiilie776, utilizator
Mai mentionez ca am deschis proces in trecut de stabilire a filiatiei, dar s-a respins pe motiv ca nu am calitatea procesuala activa. Succesiunea era atunci suspendata la notariat.
cred ca nu de stabilire ati cerut, ci tagada de paternitate, oricum, pt niciuna nu aveti calitate procesuala.
Da, tagada de paternitate am cerut. Multumesc
daca ar fi fot un copil din afara casatoriei, contestarea recunoasterii de paternitate putea fi facuta de oricine interesat, dar daca e din casatorie, era treaba parintilor , asa ca nu aveti calitatea de a tagadui paternitatea. Va trebui sa va obisnuiti cu ideea de a imparti averera tatalui cu ea si cu mama dvs daca ii mai era sotie cand a decedat.
Pai sunt mostenitoarea tatalui. art 433 CC.