Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

El a plecat de acasa de 4 ani.Acum s-a hotarat sa divorteze, a discutat cu ea si aceasta nu este de acord cu divortul in tot acest timp a sperat ca se va intoarce acasa . La mijloc este un copil major .Ce se poate intampla daca ea nu este de acord?
Nimic.Va divorta .Cerea de divort se judeca si daca paratul lipseste, sau se opune la divort. Nu este nevoie de acordul paratuli pt divort.Instanta se va pronunta pe cerere de divort, raportat la probe, mai ales ca sunt despartiti in fapt de ata timp.Se poate face si un divort prin acord , mai ales ca nu sunt copii minori , dar daca nu se poate, nu-i nimic.
Stiti cum e: "dragoste cu sila, nu se poate!" Daca reclamantul dovedeste ca aceasta casatorie nu mai poate continua si raporturile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate, nu prea se poate face nimic, in afara de a amana inevitabilul.
Pentru ca instanța să admită desfacerea căsătoriei prin divorț este necesar în cazul în care unul dintre soți nu dorește să divorțeze să se dovedească motivele de divort , ex. proba cu martori care cunosc neînțelegerile intervenite între soți care fac imposibilă continuarea căsătoriei, se pot admite și membrii din fam Dacă se dovedește cu martori acest lucru instanța poate dispune desfacerea căsătoriei chiar dacă celălalt soț nu este de acord
in procesele de divort nu este obligatorie prezenta paratului .
daca nu exista copii minori, instanta poate dispune desfacerea casatoriei la cererea reclamantului.
conteaza foarte mult probatoriul administrat in cauza . veti avea nevoie de doi martori, care pot fi inclusiv rude pana la al III-lea grad inclusiv . cu exceptia descendentilor .
taxa de timbru este de 39 ron .
partajul daca este cazul se poate solutiona si dupa desfacerea casatoriei .