Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere societate

Buna ziua,
Sunt asociat unic in domeniul transporturi ,as dori sa stiu care sunt etapele ,actele necesare ,deoarece afacerea nu mai merge ,vreau sa o inchid ,patrimoniul firmei intra automat in posesia asociatului unic ? Pot deveni PFA ?
Multumesc

Da ,mai am un singur angajat.

Multumesc din suflet pentru detalii.
vioricasprinceana, utilizator
aveti angajati ?
Pe scurt
etapa 1 - decizia asoc unic privind dizolvarea si lichidarea soc
etapa 2 se depune dupa 30 zile de la publicarea in MO a deciziei de la etapa 1 si cuprinde : cerere de radiere + bilant de lichidare+certificat de atestare fiscala (fara datorii)+raport de repartizare a activelor ramase in urma lichidarii catre asociatul unic
Puteti sa va infiintati un PFA.