Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am o întrebare! In cazul in care mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am o întrebare! In cazul in care mama decedează, ...

Buna ziua!
Am o întrebare!
In cazul in care mama decedează, și singurul mostenitor este fiica, care este si căsătorită cu al doilea sot si are un copil cu primul sot, ginerele al doilea mosteneste ceva daca soția moare sau are loc partajul daca divorteaza din moștenirea mamei?
Mulțumesc!
La divorț soții împart bunurile lor comune (dobândite/cumpărate/construite în comun) iar nu bunurile proprii ale unuia dintre ei.
Bunurile moștenite de unul din soti sunt bunurile lui proprii și nu se împart la divorț.
Dar în cazul morții unuia dintre soți, celălalt soț moștenește o cotă parte (în speță o patrime) din TOT ce avea defunctul, indiferent de la cine avea ceea ce avea.
Va mulțumesc pentru răspuns!