avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parintii mei au cumparat in 1983 o casa cu terenul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parintii mei au cumparat in 1983 o casa cu terenul de 2427 mp ...

Parintii mei au cumparat in 1983 o casa cu terenul de 2427 mp cu mentiunea in contract ca terenul aferent acestei case intra in proprietatea statului conform art 30 si 32 din Legea 58/1974.
Intre 1983 si 1987 parintii mei exercita posesie activa cu plata taxelor si a impozitelor pe intreaga suprafata de 2427 mp.
In 1987 CAP-ul din localitate a luat tuturor celor din comuna terenurile lasand circa 1000mp cladiri si curti.
Intre 1990 si 1993 toti si-au luat inapoi suprafetele originale de 2427 mp , unii cu acte altii fara acte de proprietate.
Intre 1990 si 1993 parintii mei exercita din nou posesie activa cu taxe si impozite platite pe toata suprafata de 2427mp.
In 1993 primaria de la acea vreme impreuna cu vecinul de la nord printr-un pact ciudat au ocupat circa 1200 mp din cei 2427 prevazuti in contractul de vanzare cumparare original daramand gardul si distrugand cultura agricola.
Astfel vecinul de la nord contacteaza sotia vanzatorulului din contract si contacteaza comisia de improprietarire la primarie , influenteaza sotia vanzatorului spunand acesteia ca terenurile nu se vindeau in anii 80 si indemnand-o pe fosta vanzatoare sa isi ia terenul inapoi de la parintii mei desi il vanduse initial o data.(pe contract apare semnatura ei sotul fiind deja decedat)
Acelasi vecin de la nord face o intelegere scrisa de mana cu fosta vanzatoare pentru preluarea acestei suprafete fara nici un fel de act notarial si fara nici un fel de punere in posesie a fostului vanzator de catre primarie, ba mai mult face o conventie cu primaria si sub aspectul ca cedeaza o suprafata de teren in alta parte a comunei solicita de la primarie eliberare titlul de proprietate pentru suprafetele ocupate ilegal inclusiv cea de la parintii mei.
Vecinul de la nord primeste titlul de proprietate pe o suprafata de circa 9000 de metri patrati dar ocupa fizic si exercita posesie pe circa 12 877 mp platind insa impozite si taxe doar pe 9000mp din 1993 si pana in prezent.
In acesti 12877 mp se afla si diferenta de 1200mp sustrasi din posesia parintilor mei prin metoda expusa mai sus

In 2016 parintii mei modernizeaza gardul despartitor atat la sud cat si la nord cu mentiunea clara ca fundatia de beton a acestui gard a fost facuta in 1984.
in 2022 Mostenitorii vecinului de la nord dau in judecata pe parintii mei si mint spunand ca parintii mei prin modernizarea gardului au intrat peste terenul lor cu circa 15 mp si solicita printre altele inca 265 de mp de la parintii mei.

Ce pot face in acest caz ? Am vreo posibilitate de a recupera intreaga suprafata de 2427 mp cat era in contractul de vanzare cumparare initial din 1983?
Bună ziua!
Nu, nu aveți posibilitatea de a obține terenul de vreo 2000 mp pentru că terenurile nu erau atunci în circuitul civil, neputandu-se cumpara-vinde.
Ceea ce au cumpărat părinții dvs.atunci a fost casa cu terenul aferent casei; după 1990, după apariția Legii nr.18/1991, părinții dvs.au putut face cerere la cele 2 comisii( județeană și comunală) pentru obținerea dreptului de proprietate asupra terenului aferent casei cumpărate, nu asupra întregului teren de peste 2000 mp; restul terenului, între 2000 mp ( peste 2000 mp) și terenul aferent dat în proprietate părinților dvs.dupa 1990, le revine vânzătorilor( sau moștenitorilor acestor vânzători), adică acelora care le-au vândut terenul respectiv părinților dvs.
Bună ziua.

Se pot face demersuri, fie printr-o acțiune separată, fie în dosarul deschis de către moștenitorii vecinului, dar ar fi cazul să vă angajați un avocat, fiindcă speța dvs nu poate fi rezolvată pe un forum, fie el și de specialitate.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius
1. Pentru ce suprafață de teren plătesc impozit părinții dvs în acest moment? Cu ce suprafață de teren figurează la Registrul Agricol?
2. Părinții dvs au obținut, din 1990 și până acum, vreun act de proprietate pentru suprafața de teren din curte? Dacă da, ce act și pentru ce suprafață?
3. Solicitați de la primărie un istoric de rol agricol și fiscal pentru suprafața deținută.
4. În principiu se poate constata dreptul de proprietate asupra terenului din curte și acum, printr-o procedura administrativă de obținere a Ordinului Prefectului, în baza art. 23, 24 și 36 din Legea 18/1991, fără termen de decădere, însă suprafața pentru care se poate constata dreptul de proprietate depinde de răspunsurile la întrebările de mai sus...
Kyandra a scris:

1. Pentru ce suprafață de teren plătesc impozit părinții dvs în acest moment? Cu ce suprafață de teren figurează la Registrul Agricol?
2. Părinții dvs au obținut, din 1990 și până acum, vreun act de proprietate pentru suprafața de teren din curte? Dacă da, ce act și pentru ce suprafață?
3. Solicitați de la primărie un istoric de rol agricol și fiscal pentru suprafața deținută.
4. În principiu se poate constata dreptul de proprietate asupra terenului din curte și acum, printr-o procedura administrativă de obținere a Ordinului Prefectului, în baza art. 23, 24 și 36 din Legea 18/1991, fără termen de decădere, însă suprafața pentru care se poate constata dreptul de proprietate depinde de răspunsurile la întrebările de mai sus...

1, 1265 mp din care 993mp curti si cladiri si anexe si 272mp posesie utila neintrerupta din 1993 incoace (30 de ani)
2. Casa curtea de 993 mp au obtinut de 2 saptamani intabularea
3. Nu am solicitat istoric de rol agricol.
4. problema NU o reprezinta curtea casa si anexele ci diferenta de teren de la 1265 mp pana la cei 2427mp din contractul initial de vanzare cumparere.

buna ziua , sunt in cautarea si angajarea unui avocat specializat pe speta funciare

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

Se pot face demersuri, fie printr-o acțiune separată, fie în dosarul deschis de către moștenitorii vecinului, dar ar fi cazul să vă angajați un avocat, fiindcă speța dvs nu poate fi rezolvată pe un forum, fie el și de specialitate.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius

Alte discuții în legătură

Ce tip de uzucapiune poate functiona in acest caz Rora9 Rora9 in 1983 se face un contract de vanzare cumparare sub semnatura privata pt o suprafata de teren de 65 ari si o casa in extravilan intre A cumparator si B ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate ghel40 ghel40 Buna ziua, Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Bunicii mei au cumparat 1000 mp teren intravilan in 1965 cu ctr. vanzare/cumparare. Apoi au construit o casa ... (vezi toată discuția)
Recuperare teren dmd75 dmd75 Buna ziua! Va rog sa imi permiteti sa expun cazul cu care ma confrunt si ,in masura in care puteti,sa-mi dati un sfat Familiei mele i-a fost preluat ... (vezi toată discuția)