avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Actul ce reglementeaza grupa 2 este ordinul 50 /1990 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Actul ce reglementeaza grupa 2 este ordinul 50 /1990 anexa 2 ...

Meseria de FRIGOTEHNIST se regaseste in grupa 2 ,ordinul 50 /1990 anexa 2 pozitia 186 ? poate sa ma ajute cineva ?contactrosud@gmail.com nu il gasesc, multumesc anticipat !
Ultima modificare: Joi, 24 August 2023
Frigotehnist, utilizator
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 16:13, 25 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pct. 186 din ordin prevede că se încadrează în grupa II de muncă: „Stațiile industriale de frig în care se utilizează amoniac”.

Potrivit Anexei 2 din Ordinul nr. 50/1990 personalul care ocupă funcțiile și meseriile prevăzute la poziția 128, respectiv persoanele care execută lucrările de manipulare și stivuire în sălile de congelare și camerele frigorifice cu temperaturi sub minus 10 grade C precum și la poziția 187 respectiv persoanele care își desfășoară activitatea în stațiile industriale de frig în care se utilizează amoniac, cum este și cazul reclamantului, beneficiază de încadrare în grupa Il-a de muncă, de la data la care au lucrat în funcțiile respective.


In speta, funcția de frigotehnist se încadrează în grupa a II - a de munca.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista o conditie: firma sa fi intocmit documentatiile necesare, prevazute de actul normativ, la aparitia acestuia, sa fi obtinut avizul ITM si sa fi nominalizat prin decizie interna, lucratorii pe locuri de munca. Trebuiau facute mentiuni si in carnetul de munca.
Daca nu s-au efectuat cele de mai sus de catre firma, se poate deschide actiune in instanta si solicita instantei sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in specialoizarea protectia muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporuri pensie buna ziua pe data de 03.10,2024 am depus dosarul ... berbec60 berbec60 Sporuri pensie Buna ziua Pe data de 03.10,2024 am depus dosarul de pensionare la limita de varsta,iar pe data de 31.01.2025 am primit motivarea deciaziei.Va ... (vezi toată discuția)
Bună seara! aș dori să știu ce conțin următoarele legi: ... Ginamariana Ginamariana Bună seara! Aș dori să știu ce conțin următoarele legi: MMPS nr 5527/12-05-1991 și 155 MH /31-03-1998, referitor la grupa a 2-a de muncă, în cadrul ... (vezi toată discuția)