Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Avem un certificat de actionar la Peco Mures.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Avem un certificat de actionar la Peco Mures.

Buna ziua, avem un certificat de actionar la Peco Mures, eliberat in 1996. Va rog daca se poate sa ma ajutati despre cum pot afla detalii despre aceasta situatie. Unde ma pot adresa?! Ce pot face cu el?! Dividente se mai elibereaza?! Astept raspunsul dumneavoastra, mutumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Da. Mergeți la banca BRD cu buletinul dumneavoastră ca titular și va puteți ridica dividendele cuvenite pe ultimii 3 ani. Pe cele mai vechi le-ati pierdut.
Nu se pune problema cred, sa doriți sa vi le vindeți pentru ca firma merge foarte bine.
Și o precizare. Ați început intrebarea cu "avem un certificat". Deci dacă cumva nu dumneavoastră sunteți proprietarul, adică îl aveți moștenit de la cineva, nu puteți ridica dividendele. Trebuie mai întâi sa îl treceți în masa succesorala, dezbateri succesiunea și obțineți de la notar certificat de moștenitor, faceți schimbarea de proprietar și la Depozitarul central din București în baza copiei după certificatul respectiv și numai după aceea puteți ridica dividendele cuvenite de la banca.
george-neagu, moderator