Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O poză pe telefon a cărții de identitate este ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O poză pe telefon a cărții de identitate este acceptată pentru bicicliști.,

O poză pe telefon a cărții de identitate este acceptată pentru bicicliști
,sau permis de pescuit, copie după cartea de identitate
azotaero, utilizator
Activitatea politiștului rutier aflat in exercitarea atributiilor de serviciu se face în conformitate cu prevederile specifice ale OUG nr 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, si cu cadrul legal general stabilit prin prevederile Legii nr 218/2002 privind organizarea si functionarea Politiei Romane.
Potrivit art. 2 din OUG nr 195/2002, indrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se realizeaza de catre personal specializat =agenti politia rutiera.,politia locala,jandarmi,etc
Potrivit art. 179 din H.G. 1391/2006, pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a OUG nr 195/2002, politia rutiera si personal autorizat , pot actiona pentru prevenirea si constatarea unor incalcari ale normelor privind deplasarea in siguranta, pe drumurile publice, a tuturor participantilor la trafic, agentul constatator /poitistul cu drept de control rutier având ca atributie principali,verificarea participantilor la trafic, constatarea si aplicarea sanctiunilor in cazul contraventiilor aflate in competenta sa.
Conform disp OUG nr 195/2002 modif si completata toti participantii la trafic,la verificare detin obligatia sa prezinte documente de identitate original , original permis conducere,talon